«فارن پالیسی» ملالی جویا را «تجسمی از استقلال خواهی در افغانستان» خوانده

کمیته دفاع از ملالی جویا، ٧ قوس ١٣٨٩ – ٢٨ نوامبر ٢٠١٠

Foreign Policy Magazine

مجله «فارین پالیسی» در شماره ماه دسامبر خود فهرستی از «١٠٠ اندیشمند برتر سال ٢٠١٠» را منتشر کرده است که نام ملالی جویا نیز در آن جا دارد.

اين نشريه امريکايی هر سال در شماره ويژه‌ای فهرستی از ١٠٠ متفکر برتر دنيا را منتشر می‌کند. در فهرست امسال نام چهره‌هايی چون بيل گيتس (مدير شرکت مايکرو سافت)، باراک اوباما، استيو جابز (مدير شرکت اپل)، هيلاری کلينتون، آنگلا مرکل، بيل کلينتون و غیره نیز به چشم می خورد.

«فارن پالیسی» ملالی جویا را «تجسمی از استقلال خواهی در افغانستان» و «مدافع ثابت قدم حقوق بشر، مخالف پرحرارت بنیادگرایی و حامی نترس فرهنگ مدنی افغانستان» خوانده به معرفی او پرداخته است:

«ملالی جویا چندین سوقصد به جانش از ٢٠٠٣ تا به حال را نادیده انگاشته، در ٢٠٠٧ از پارلمان بخاطر مقایسه آن با طویله اخراج شد. به این مفهوم نیست که وی از حالت وابستگی کنونی کشورش خشنود است. در تازه ترین مصاحبه اش اظهار داشت که افغانها با سه دشمن مواجهند: نیروهای اشغالگر، طالبان و جنگسالاران. جویا میگوید که دموکراسی بدون استقلال بی معنی است.»

قابل یادآوریست که در ماه اپریل امسال مجله «تایم»‌ ملالی را در لیست «١٠٠ شخصیت برتر سال ٢٠١٠» جا داده بود که به علت عدم اشاره آن مجله به مبارزه وی علیه اشغالگران امریکایی و ناتو اعتراض جویا را به دنبال داشت.

روزنامه «نیو استیتسمن» انگلستان نیز در شماره ٢٧ سپتامبر ٢٠١٠ خود جویا را در فهرست پنجاه شخصیت برتر سال قرار داده از او به مثابه «سمبول امید برای آینده افغانستان» نام برده بود.