ملالی جویا آفتابی است که هرقدر ابرهای توطئه و دسیسه و نامردیها بخواهد او را از انظار پنهان کند، ناممکن است

کاندیدای اکادمیسین سیستانی، افغان - جرمن آنلاین، اول اپریل ۲۰۰۹ – ۱۳ حمل ۱۳۸۸

Joya receiving International Anti-discrimination Award 2009

براستی گفته اند که آفتاب بدوانگشت پنهان نمی شود. ملالی جویا نیز آفتابی است که هرقدر ابرهای توطئه و دسیسه و نامردیها بخواهد او را از انظار پنهان کند، ناممکن است که بتواند برای دایم او را از نظرها غایب نماید.پارلمان افغانستان در تحت ریاست قانونی، این پلشت ترین عنصرضد زن وضدحقوق بشر و ضد دموکراسی ، از همان آغاز کار پارلمان از هرترفند ونیرنگی کارگرفت تا ملالی جویا، این شیرزن دلیر و شجاع وطن را که خار چشم جنایتکاران و خاینان لمیده در پارلمان بود، از سر راه خود وهمکیشان جنایتکار خود پس کرده از صفحه روزگار محو کند، با آنکه با توسل به توطئه های خاینانه توانست حضور این نماینده برحق مردم فراه را برخلاف اصول و احکام قانون اساسی از پارلمان به تعلیق در آورد، ولی هرگز نتوانست از اذهان وعقول مردم آگاه و عدالت خواه جهان بزداید و نابودش کند و هر از گاهی، نام ملالی جویا چون نور خورشید صفحات رسانه های جمعی را فرامی گیرد و دل دوستان خود را لبریز از شادمانی میکند و چشم دشمنان و جنایتکاران و خاینان به وطن و مردم و منافع ملی را کور میسازد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان با مسرت آگاهی حاصل شدکه به تاریخ ۲۸ مارچ ۲۰۰۹ (۸ حمل ۱۳۸۸ش) جایزه بین المللی ضد تبعض سال ۲۰۰۹ از طرف یک بنیاد غیردولتی هالندی (Unity is Strength) طی مراسمی در شهر روتردام هالند، به ملالی جویا تفویض شد.

این بنیاد هنگام اعطای جایزه در حضور بیش از ۱۱۰۰ تن از مهمانان اعلام نمود که این جایزه، بخاطرتقدیر از شهامت و ایستادگی جویا در مبارزه جهت رهایی و حقوق زنان افغان به وی تفویض میشود.

جایزه بوسیله خانم ایدیت رو سکرتر وزارت امور اجتماعی و کار جمهوری هنگری به ملالی جویا تقدیم گردید که همزمان با تقدیم آن تمام حضار بپا ایستادند و با کف زدن های ممتد از ملالی جویا استقبال بعمل آوردند.

Malalai Joya in Anti-NATO conference
جویا در حال سخنرانی برای حدود چهارصد تن از شرکت کنندگان کنفرانس بین‌المللی "نه به ناتو" در شهر استراسبورگ فرانسه به تاریخ چهارم اپریل ۲۰۰۹

قبل از اعطای جایزه، فلم مستند "دشمنان خوشبختی" ساخته یک فلمساز دانمارکی در مورد زندگی و فعالیت های جویا در افغانستان به نمایش درآمد که حاضران را شدیدا تحت تاثیر قرار داد.

در نطق کوتاهی، ملالی جویا از بنیاد جایزه دهنده و هوادارانش سپاسگزاری نمود و ضمن اینکه جایزه را به مردم رنجدیده افغانستان تقدیم کرد، تعهد سپرد که یکچنین پشتیبانی از کار و مبارزه وی بیشتر به او نیرو میبخشد که با جانفشانی بیشتر بخاطر حقوق از دست رفته مردم افغانستان و علیه بنیادگرایان و مزدوران بیگانه در کشورش مبارزه و تلاش نماید.

جویا همچنان گوشه هایی از نگونبختی ها و آلام مردم افغانستان در زیر سایه نیروهای اشغالگر، طالبان و جنگسالاران را بازگو نموده از سیاست های امریکا و ناتو در افغانستان شدیدا انتقاد نمود. وی استراتژی جدید اوباما جهت افزودن نیروهای نظامی در افغانستان و اتحاد با طالبان میانه رو را محکوم نموده گفت که با اعلام استراتژی جدید امریکا و متحدان در افغانستان به نظر میرسد که برای مردم ما هیچ تفاوتی بین اداره بوش و اوباما موجود نیست چون هردو سیاست های غلط در افغانستان را دنبال میکنند و با دشمنان خونین مردم افغانستان ساخت و باخت دارند.

در مراسم جایزه شخصیت های سیاسی و اجتماعی فراوانی شرکت کرده بودند و از جمله آقای جیسی جکسن Jesse Jackson از مدافعان حقوق مدنی سیاهان امریکا پشتیبانیش را از جویا اعلام نمود. (دیده شود: افغان – جرمن آنلاین، شبکه اطلاع رسانی افغانستان و سایت کمیته دفاع از ملالی جویا)

قرار یک خبر دیگر ملالی جویا فعلا مصروف سفر در آلمان است و در نظر دارد در تظاهرات عظیم ضد ناتو در شهر Strasbourg فرانسه اشتراک نموده سخنرانی کند. در حالیکه ناتو شصتمین سالگرد تاسیسش را جشن میگیرد، بیش از پنجصد سازمان و نهاد از سی و سه کشور جهان این تظاهرات را زیر عنوان "ناتو را متوقف سازید" براه انداخته اند که قرار است دهها هزار تن در آن شرکت نمایند. ملالی جویا و پروفیسور نوم چامسکی و سایر فعالان ضد جنگ از سخنرانان این تظاهرات خواهند بود.

بدینگونه یک بار دیگر نام ملالی جویا برسرزبانها و روی صفحات رسانه های جمعی قرارگرفت ودل دوستان را شاد واز دشمنانش را خونین تر ساخت که همواره چنین باد!

پیروز باد ملالی جویای پرشهامت!
سرافگنده باد دشمنان ملالی جویا!

Malalai Joya with Ms. Edit Rauh

Malalai Joya with Ms. Edit Rauh