Joya Photos
Joya's Book
فارسی

جویا در مطبوعات

بهای شجاعت: زندگی پر مخاطره ملالی جویا

نویسنده: سونالی کولهاتکر، مترجم: سمیر
منبع:‌ سایت تروت دگ، ۱۰ اکتوبر ۲۰۱۳

Malalai Joya

برخلاف اندام کوچکش، فعال افغان ملالی جویا یک شخصیت برجسته در میان افغان های عادی است. او ۲۵ سال داشت که در مقابل جنگسالاران جنایتکار که بوسیله امریکا حمایت میشدند در لویه جرگه قانون اساسی سال ۲۰۰۳ ایستاد.

جویا پیش از اینکه مایکروفونش قطع شود، آواز خود را بلند کرد، "آزموده را آزمودن خطاست، آنان باید به محکمه ملی و بین المللی کشانیده شوند، حتی اگر آنان توسط مردم ما بخشیده شوند، مردم پا برهنه افغان، تاریخ این جنایتکاران را نخواهد بخشید،" امروز با گذشت یک دهه او توانسته است از سوقصد های متعدد که نتیجه این موضعگیری او بود جان سالم بدر برد. در حال حاضر او به فعالیت های سیاسی خود به شکل زیرزمینی ادامه داده و دست به افشای جنگسالاران میزند. جویا همچنان خواستار خروج فوری نیروهای امریکایی و پایان دادن به جنگ و اشغال در افغانستان است.

ادامه مطلب

 

ملالی جویا علیه یک دهه جنگ،‌ اشغال و تبلیغات برمی‌خیزد

ملالی جویا علیه یک دهه جنگ،‌ اشغال و تبلیغات برمی‌خیزد

منبع: حزب همبستگی افغانستان، ۲۵جدی ۱۳۹۱
نویسنده: جون کیولی | مترجم: شبیر احمد

ملالی جویا

ملالی جویا برای امریکا، ناتو و رهبران افغان یک پیام ساده دارد: بیرون شوید.

او به امریکا و دیگر کشورهای غربی می‌گوید که از کشورش «بیرون شوند». و او به جنگسالاران، طالبان و بنیادگرایانی که دولت بر سر اقتدار را گردانندگی می‌کنند می‌گوید که از سر راه یک آینده صلح آمیز و شکوفا برای افغانهای عام کنار روند.

درحالیکه رییس جمهور حامد کرزی آماده می‌شود که با باراک اوباما ملاقات نماید و با نزدیک شدن ٢٠١٤ گمانه زنی ها در باره نقش آینده امریکا روبه روشن شدن است، یکی از حامیان پیشتاز صلح در افغانستان به باشندگان امریکا -آنانی که بیزاری شان از جنگ رو به افزایش است- پیامی دارد که ندرتا به گوش می‌رسد: افغانها خود در میان یک قدرت اشغالگر و دولت فاسد گیر افتاده اند، از جنگ، کشتار و نابودی حقوق و آرزوهایشان به جان آمده اند.

ادامه مطلب

 

ملالی جویا: کشور من نیازمند خروج نیرو های خارجی است

ملالی جویا: هیچ ملتی نمی تواند برای ملت دیگر آزادی بیاورد، ده سال جنگ این را ثابت ساخته است

پیپ انمن، هفته‌نامه "گرین لیفت"، ١٣ اپریل ٢٠١٢

ملالی جویا فعال دموکراسی  در استرالیا

ملالی جویا فعال دموکراسی و نماینده سابق پارلمان در نشست اجتماع عمومی با شرکت ١٥٠ تن بتاریخ ١١ اپریل اظهار داشت، "شما باید بالای دولت خود فشار بیشتر وارد کنید تا بگذارد افغان ها خود سرنوشت آینده شان را تعیین کنند."

او می گوید، "هیچ ملتی نمی تواند برای ملت دیگر آزادی بیاورد، ده سال جنگ این را ثابت ساخته است، بهتر آن است تا نیروهای خارجی افغانستان را ترک گویند."

نشست عمومی که بوسیله ائتلاف ضد جنگ سیدنی تنظیم گردیده بود، ریاست آن را حقوقدان و فعال حقوق بشر، کیلی ترنتر بر عهده داشت. ترنتر به گرین لیفت ویکلی گفت: "این خیلی مهم است تا به حرف های ملالی جویا گوش داد، زیرا او صدای جمع وسیع از مردم عادی در سراسر افغانستان است که خواستار بیرون رفتن نیروهای خارجی از کشور شان هستند."

ادامه مطلب

 

گزارشی از کنفرانس مارکسیزم ٢٠١٢ در آسترالیا

مشخصا ملالی جویا شب پنجشنبه و بعد از ظهر شنبه شخصیت برجسته درین گفتگو ها بود.

این پزنت، ٩ اپریل ٢٠١٢
نویسنده: جان پزنت، مترجم: سمیر

ملالی جویا در کنفرانس مارکسیزم ٢٠١٢ در آسترالیا

مارکسیزم ٢٠١٢: انقلاب در حال وقوع، کنفرانس بزرگ از نظر کمی و کیفی بود.

این بحث و مناظره سیاسی سه روز ادامه یافت که در آن ٩٢٥ تن شرکت نموده بودند؛ ملالی جویا، جان پلجر، ممدو حبیب، گیری فولی و دوستان دیگر از سراسر جهان (زیلاند جدید، ایالات متحده امریکا، فلپین، جاپان، فلسطین، بنگله دیش، تایلند، مصر، بهرین، سریلانکا، چیلی و جا های دیگر) در بحث ها شرکت داشتند.

این گفتگو های مهم بود، از سوسیالیست ها گرفته تا ریفورمیست ها، طرفداران کنترول نفوس، انحلال گرایان، انارشیست ها، سبز ها و کسانیکه نسبت به اندیشه های علاقه مند بودند، اما تا حال تعهدی نسبت به آن اندیشه نداشته و یا اینکه متقاعد به آن نشده بودند، تمام آنان درین گفتگو ها سهم گرفته و پرسش هایی را مطرح ساختند.

مشخصا ملالی جویا شب پنجشنبه و بعد از ظهر شنبه شخصیت برجسته درین گفتگو ها بود. او بدلیل شجاعت بی نظیرش در مخالفت علیه اشغالگران امریکایی و طالبان و درک عمیقش نسبت به وضعیت بین‌المللی و موقعیت افغانستان در آن مطرح است. بطول مثال پرداختن وی به موقعیت جهانی و بیداد گری امپریالیزم امریکا و ضرورت براندازی دیکتاتوری سرمایه بوسیله کارگران امریکایی، بحث های او را به بحث اصلی این کنفرانس تبدیل نموده بود، که بدون شک نمونه آنرا در تمام حیات سیاسی خود ندیده‌ام.

ادامه مطلب

 

گفت‌وگو با ملالی جویا، فعال اجتماعی افغان

عروس‌های تریاک، به جای خودکشی قیام می‌کنند

برگردان: اکبر فلاح‌زاده،رادیو زمانه، ٠١/٠٤/١٣٩١

عروس‌های تریاک، به جای خودکشی قیام می‌کنند

اکبر فلاح‌زاده ـ ملالی جویا، زن شجاع افغان را همه می‌شناسیم. او همیشه و همه‌جا بسیار پرشور ظاهر می‌شود و توجه همه را به خود جلب می‌کند.

مخالفانش به همین دلیل بر او خرده می‌گیرند و استهزایش می‌کنند، اما دوستان و هوادارانش او را تحسین می‌کنند. خانم ملالی بی‌باکانه حرف می‌زند. برای درک رفتار و گفتار متهورانه او نخست باید وضع رقت‌بار زنان در افغانستان را به خوبی شناخت. چندی پیش شبکه چهار تلویزیون انگلیس گزارش تکان‌دهنده‌ای از زندگی یک خانواده افغان نشان داد: یک زن جوان که مادر یک بچه خردسال بود، تحت فشار شوهرش تن‌فروشی می‌کرد تا خرج خانواده‌اش را در آورد.

ادامه مطلب

 

جویا: حمله بر دفترم نمی‌تواند جلو مبارزه‌ام را بگیرد

خانم جویا می گوید که در این حادثه دو محافظش زخم شدید برداشته اند.

رادیو آزادی، ٢١ حوت ١٣٩٠

گزارش صوتی «رادیو آزادی»:


ملالی جویا در نشست خبری در کابل یک عضو پیشین ولسی جرگه افغانستان می گوید، که حمله مسلحانه بر دفتر کارش و سوی قصد بر جانش در ولایت فراه جلو فعالیت های وی را گرفته نمی تواند.

خانم جویا می گوید که در این حادثه دو محافظش زخم شدید برداشته اند. ملالی جویا یک عضو پیشین ولسی جرگه افغانستان، حلقات مختلف را در حمله و سوءقصد به جانش دخیل می داند.

خانم جویا به روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، که تا اکنون طراحان اصلی و مسوولان این حمله شناسایی نشده اند. ملالی جویا می گوید، وی شک دارد که در این حمله بر علاوه مخالفان مسلح، کسانی که در دستگاه حکومت نفوذ دارند هم دخیل اند:

ادامه مطلب

 

ملالی جویا: پیمان استراتژیک معاهده ای ننگین و خیانت ملی است

به گفته وی، کشوری که در آن پایگاه نظامی یک کشور خارجی وجود داشته باشد، استقلال ندارد.

خبرگزاری جمهور، ۲۱ حوت ۱۳۹۰

ملالی جویا در کنفرانس مطبوعاتی در شهر کابل کرزی با دعوت به بله گویان خود در برابر دالر و قدرت و دایر نمودن جرگه فرمایشی می خواهد که مساله فروش افغانستان و این سند ننگینی را که امضا می کند بر دوش مردم بیچاره افغانستان بیندازد.

ملالی جویا،نماینده پیشین پارلمان امروز یکشنبه طی یک کنفرانس خبری با بیان این مطلب افزود که آقای کرزی می خواهد در پیمان استراتژیک بین افغانستان و آمریکا مردم افغانستان را نیز شریک جرم خود بسازد؛ ولی مردم افغانستان علاوه بر اینکه این پیمان را محکوم می کنند، از نظر مردم افغانستان این پیمان مانند معاهده های ننگین گندمک و غیره یک “خیانت ملی” است.

ادامه مطلب

 

ملالی جویا بار دگر از یک سؤقصد جان به سلامت برد

افراد مسلح ناشناس به تاریخ شب 20 حوت مکانی را که قرار بود خانم جویا در آن اقامت گزیند، در ناحیه اول مرکز فراه، مورد حمله قرار دادند.

سلام وطندار، ١١ مارچ ٢٠١٢

ملالی حویا در از حمله ی بر دفترش جان سالم به در برد

افراد مسلح ناشناس به تاریخ شب 20 حوت مکانی را که قرار بود خانم جویا در آن اقامت گزیند، در ناحیه اول مرکز فراه، مورد حمله قرار دادند.

ملالی "جویا" عضو اسبق ولسی جرگه ، در کنفرانس مطبوعاتی امروز در کابل، گفت: در این رویداد دو تن از محافظینش که قبلا در مکان یاد شده حضور یافته بودند، زخمی شدند.

ادامه مطلب

 

کنشهای کوچک و مثال زدنی از ایستادگی مدنی: زنی که جرات کرد صدایش را بلند کند

تقدیم به نسرین ستوده، لیلا توسلی و عاطفه نبوی

نوشته: استیو کراشاو و جان جکسون، جنبش راه سبز (جرس)، ٢٥ اپریل ٢٠١١
ترجمه: عمار ملکی

ملالی جویا

در دوران زمامداری طالبان در سالهای ١٩٩٦ تا ٢٠٠١ بسیاری از سرگرمی های بی ضرر و مردم پسند، از کایت سواری تا شطرنج، برای مردم افغان ممنوع بود. نافرمانی از قوانین محدودکننده بیشماری که طالبان وضع کرده بود، مجازاتهای شدیدی از قطع عضو تا اعدام در ملاعام را بدنبال داشت. تحصیل زنان و دختران ممنوع بود و پوشیدن برقع که از نوک سر تا پای زنان را میپوشاند، در سراسر افغانستان اجباری بود. حتی خندیدن دختران با صدای بلند ممنوع بود.

شکست ظاهری رژیم طالبان در سال ٢٠٠١، طلیعه ظهور یک جامعه جدید که در آن صدای مردم عادی شنیده شود و به خواسته های زنان احترام گذاشته شود را نوید نمیداد. در بسیاری از نقاط کشور، جنگ سالاران که سابقه ی وحشیگری و کشتار مردم را داشتند در قدرت باقی ماندند.

ادامه مطلب

 

شکست امریکا در افغانستان

مصاحبه با ملالی جویا: ایالات متحده امریکا پدرخوانده بنیادگرایی اسلامی در منطقه است

هاروارد انترنیشنل ریویو، ۱۰ اپریل ٢٠١١

Malalai Joya in the Western Washington University

هاروارد انترنیشنل ریویو: وضعیت افغانستان پس از سقوط طالبان چگونه است و مشخصاً در زندگی زنان چه تغییراتی رونما گردیده است؟

ملالی جویا: امریکا تحت نام مبارزه علیه تروریزم، حقوق زنان، حقوق بشر و دموکراسی به کشور من تجاوز کرد. ولی با حضور ده ها هزار نیروی خارجی نه تنها زنان، بلکه مردان افغان نیز از جنگ، تروریزم، بیعدالتی، مافیایی مواد مخدر و جنگسالاری، نا امنی، بیکاری، فقر، فساد گسترده و مشکلات زیاد دیگر رنج می برند. با آنهم اگر وضعیت زنان را با شرایط تحت سلطه طالبان وحشی مقایسه نمایم، تغییرات اندکی دیده میشود – تعداد از زنان مصروف کار و آموزش اند- چیزی که اکثرا برای توجیه اشغال افغانستان از آن استفاده می شود. در تمام مناطق بویژه در قریه ها زنان هنوز هم در وضعیت اسفبار بسر می برند.

ادامه مطلب

 
More Articles...
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 15