Joya Photos

Joya's Book


Reviews | Translationsملالی جویا: پیمان استراتژیک معاهده ای ننگین و خیانت ملی است

توجه، باز شدن در یك پنجره جدید. مشاهده در قالب پی دی افچاپفرستادن به ایمیل

به گفته وی، کشوری که در آن پایگاه نظامی یک کشور خارجی وجود داشته باشد، استقلال ندارد.

خبرگزاری جمهور، ۲۱ حوت ۱۳۹۰

ملالی جویا در کنفرانس مطبوعاتی در شهر کابل کرزی با دعوت به بله گویان خود در برابر دالر و قدرت و دایر نمودن جرگه فرمایشی می خواهد که مساله فروش افغانستان و این سند ننگینی را که امضا می کند بر دوش مردم بیچاره افغانستان بیندازد.

ملالی جویا،نماینده پیشین پارلمان امروز یکشنبه طی یک کنفرانس خبری با بیان این مطلب افزود که آقای کرزی می خواهد در پیمان استراتژیک بین افغانستان و آمریکا مردم افغانستان را نیز شریک جرم خود بسازد؛ ولی مردم افغانستان علاوه بر اینکه این پیمان را محکوم می کنند، از نظر مردم افغانستان این پیمان مانند معاهده های ننگین گندمک و غیره یک “خیانت ملی” است.

جویا افزود:”شاه شجاع های گذشته پشت دروازه های بسته چنین معامله های ننگین را انجام می دادند؛ ولی شاه شجاع بی شرم امروزی ما تحت نام شعارهای زیبا، علنی می خواهد که وطن را به بادارهای غربی خود بفروشد.”

به گفته وی، کشوری که در آن پایگاه نظامی یک کشور خارجی وجود داشته باشد، استقلال ندارد و مطرح کردن ارزش هایی مانند صلح، دموکراسی، حقوق زن و غیره در چنین شرایطی، فقط فکاهی دردآور و مسخره می باشد.

جویا در مورد مساله صلح دولت افغانستان با طالبان نیز با ابراز تردید گفت:”معامله طالبان با دولت در واقع خنجر زدن به صلح است. صلح اینان برای مردم افغانستان از جنگ شان خطرناک تر است. اینها می خواهند که در حقیقت، حلقه شیطانی جنگ سالاری و مواد مخدر خود را تکمیل بسازند.”

جویا افزود که باداران غربی خاینین ملی کوشش می کنند که روز به روز آنان را متحدتر ساخته و از خیزش و مقاومت برحق مردم افغانستان، جلوگیری نمایند.

وی تصریح نمود که در واقع امروز مردم افغانستان با سه دشمن: نیروهای اشغالگر که جان هزاران افغان را با بمباران خود گرفته اند و می گیرند، تروریست های طالبان و تروریست های ائتلاف شمال درگیر هستند.

این نماینده اسبق پارلمان، نیروهای خارجی و طالبان را “همجنس” خوانده گفت:”اشغالگران، کشور ما را مدت ده سال است که زیر نام حقوق بشر، دموکراسی، حقوق زن وغیره اشغال کرده اند و ادعا دارند که علیه القاعده و تروریزم می جنگند؛ ولی در این روزها سیاستمداران امریکا اقرار می کنند که طالبان دشمنان آنان نیست. القاعده و طالب دشمن امریکا نیست؛ ولی دشمن مردم افغانستان است.”

به باور وی، جنایت هایی که در کشور صورت می گیرد، طالبان فقط مسئولیت آن را برای بزرگنمایی خود به عهده می گیرند؛ در حالی که این جنایت ها از سوی گروه ها و اشخاص دیگر برنامه ریزی می شود.

وی افزود:”امروز بعد از گذشت ده سال ماهیت کسانی که ماسک دموکراتیک بودن را به صورت شان زده بودند تا مردم دنیا را فریب بدهند و بالای مردم افغانستان تحمیل شده بودند، آفتابی شده است.”

گفتنی است که ملالی جویا در دسامبر ۲۰۰۳ به عنوان نماینده ولایت فراه در لویه جرگه قانون اساسی انتخاب گردید و با سخنرانی دو دقیقه ای جنجال برانگیز خود علیه مجاهدین، نه تنها در افغانستان از عرصه سیاسی طرد شد.

تداوم اظهارات جنجالی وی، موجب اعتراض دیگر نمایندگان شده و آن را توهین به مجاهدین قلمداد نمودند. به علت تهدید به مرگ شدنش در روزهای لویه جرگه سازمان ملل متحد مسئولیت محافظتش را به عهده گرفت. سخنرانی های او در پارلمان نیز جنجالی قلمداد گردید و بالاخره عضویت وی در پارلمان قبلی، تعلیق گردید.