Joya Photos

Joya's Book


Reviews | Translationsقصر سفید رهبر افغان را بر می گزیند؛ انتخابات، نمایشی از دولت امریکاست

توجه، باز شدن در یك پنجره جدید. مشاهده در قالب پی دی افچاپفرستادن به ایمیل

ترجمه مصاحبه گریم گرین با ملالی جویا که در مجله "میترو" چاپ انگلستان به تاریخ ۱۸ اگست ۲۰۰۹ انتشار یافته

مترجم: فریدون رسولی

ملالی جویا ۳۱ ساله جوانترین عضو پارلمان افغانستان است. او با سخنانش علیه دولت کرزی دشمنانی برای خود ساخته و از چند دسیسه ترور جان سالم بدر برده است. کتاب او "بلند کردن آواز خود" در حال حاضر قابل دسترس است.

کتاب ملالی جویا به نام بلند کردن صدایمآیا آماده پذیرش عواقب سخنانتان در مقابل دولت بودید؟

آنان در پارلمان مرا تحمل کرده نتوانستند، زیرا من حقیقت را بیان می کردم. آنان مایکروفون مرا قطع کردند، پس من نتوانستم سخنان خود را بیان کنم. آنها مرا توهین و تهدید کردند. آنها کسانی اند که می گویند ما جویا را از پارلمان اخراج کردیم، این کافی نیست: "او باید با کلاشینکوف جزا داده شود"

تا بحال از چند کوشش سو قصد شما جان سالم بدر بردید؟

از ۲۰۰۳ به اینطرف ۵ مرتبه. اینروزها تقریبا هر شب من از یک خانه امن به خانه دیگر میروم، با آنکه چند محافظ دارم اما تا هنوز هم محفوظ نیستم.

آیا آماده گذشتن از جان تان در راه آنچه که باور دارید، هستید؟

صمد بهرنگی، یک نویسنده ایرانی می گوید: «مرگ خیلی آسان می‌تواند به سراغ من بیاید، اما من تا می‌توانم زندگی کنم، نباید به پیشواز مرگ بروم. البته اگر یک وقتی ناچار با مرگ روبرو شوم که می‌شوم، مهم نیست. مهم این است که زندگی یا مرگ من، چه اثری در زندگی دیگران داشته باشد…» دشمنان من میخواهند تا مرا نابود سازند. من اولین هم نیستم؛ مردان و زنان دموکرات دیگر نیز در کشور من به قتل رسیده اند. ولی من باور دارم هیچ قدرتی نمی تواند حقیقت را پنهان نماید.

آیا شما فکر می کنید که دولت هنوز هم در فساد غرق است؟

ما دموکرات ها دو گزینه در برابر خود داریم: یک، با جنگسالاران، دولت مواد مخدر و آنهای که بعد از ۹/۱۱ سپتمبر با ماسک دموکراسی به قدرت آمدند، سازش نمایم، افرادی مانند: پینوشه، هیتلر، خمینی ... و راه دوم گفتن حقیقت و خاموش ننشستن است. این به تمسخر گرفتن دموکراسی در افغانستان است. دولت های شما قوانین بنیادگرایانه طالبان را با رژیم بنیادگرایی که مسوول قتل، شکنجه و سرکوب می باشد تعویض کرده است.

بسیاری از افراد در بریتانیا نمیدانند که جنگ در افغانستان برای چیست. مردم در افغانستان درین مورد چه فکر می کنند؟

آنها همیشه خواسته اند افغانستان را بخاطر موقعیت جیوپولیتیک آن تحت اشغال داشته باشند، همچنان میخواهند به نفت و گاز با ارزش جمهوری های آسیای میانه ازینطریق دسترسی پیدا کنند.

آیا زندگی افغان ها حالا، نسبت به زمان حاکمیت طالبان بهتر است؟

نخیر، اوضاع به همان اندازه خراب است. مردان و زنان کشور من از بی عدالتی، ناامنی، بیکاری، فقر و فساد رنج می برند. ۱۸ ملیون از مردم افغانستان با درآمد کمتر از دو دالر در روز زندگی می کنند. ما "قانون جنگل" داریم. من اطفال و دختران جوانی را دیده ام که وحشیانه مورد تجاوز قرار گرفته اند.

آنجا در بریتانیا بخاطر کشته شدن هر عسکر بریتانیایی در جنگ اعتراض صورت می گیرد، آیا توقع دارید که عین اقدام برای کشته شدن غیر نظامیان افغان صورت گیرد؟

البته. خون هموطنان من مانند آب می ریزد. در ماه می، تنها در ولایت فراه، بیشتر از ۱۵۰ نفر غیر نظامی در نتیجه بمباران هوایی کشته شدند، که تعداد زیاد شان زنان و اطفال بودند. بمباردمان صلح را ببار نمی آورد. نیرو های اشغالگر در حال بمباردمان و کشتن افراد بی گناه هستند و طالبان نیز غیر نظامیان را به قتل می رسانند.

چه آرزوی برای آینده افغانستان دارید؟

این جنایتکارانی که در دولت هستند هیچ جایی میان قلب های مردم ندارند. ولی ما به افراد دموکرات در سراسر جهان ضرورت داریم، که حامی ما باشند. تمام خانواده های برتانیایی که عزیزان شان را در افغانستان از دست داده اند باید علیه این بیعدالتی اعتراض نمایند و همچنان مالیات شان که به اشغال کمک می کند تا گروهی از جنگسالاران فاسد را در کابل، به قدرت نگهمیدارد.

آیا به انتخابات آینده امیدوار هستید؟

این انتخابات نمایشی از دولت امریکاست. یک سخن مشهور است که می گویند؛ این مهم نیست چه کسی رأی میدهد، مهم این است که چی کسی آنرا می شمارد. رئیس جمهور آینده افغانستان عقب در های بسته قصر سفید انتخاب خواهد شد!