Joya Photos

Joya's Book


Reviews | Translationsبرگردان و خلاصه‌ای از گفتگوی امی ‌گودمن (دموکراسی ناو) با ملالی جویا

توجه، باز شدن در یك پنجره جدید. مشاهده در قالب پی دی افچاپفرستادن به ایمیل

براساس برآوردی که از تلفات غیرنظامی انجام شده است، در دوره اوباما بسیار بیش از دوره بوش جنایتکار، افراد بی گناه کشته شده‌اند.

خلاصه و برگردان از کارمن کشیشیان، شهرزاد نیوز، ١٣ آبان ١٣٨٨

Malalai Joya

شهرزاد نیوز: ملالی جویا از فعالان دموکراسی پیشرو افغانستان است. او در سال ۲۰۰۵ جوانترین فردی بود که به عنوان نماینده به مجلس افغانستان راه پیدا کرد. در سال ۲۰۰۷ به خاطر متهم کردن دولت و حامیانش به جنگ سالاری، از مجلس اخراج شد و نمایندگی اش به حالت تعلیق در آمد. وی به تازگی خاطراتش را منتشر کرده است با عنوان "یک زن در میان جنگ سالاران: داستان فوق العاده زنی افغان که جرأت کرد سخن بگوید".

ملالی جویا در رابطه با تاکید رسانه های ایالت متحده بر "خونین ترین ماه جنگ هشت ساله" (برای سربازان آمریکایی) میگوید: در ابتدا به نمایندگی از طرف مردم افغانستان، به تمامی مادران آمریکایی و نیروهای ناتو برای از دست دادن فرزندانشان تسلیت می‌گویم. آنها با از دست دادن خون و پول مالیات دهندگان، از جنگ‌ سالارها، مالکان مواد مخدر و تروریست‌هایی که فتوکپی طالبان هستند، حمایت کرده ‌اند. در این جنگ کمتر از ۲۰۰۰ طالبانی و بیش از ۸۰۰۰ شهروند بی‌گناه کشته شده است. در این جنگ حتی از فسفر سفید و بمبهای خوشهای استفاده شده است. شما میتوانید به وبسایت پروفسور مارک هرولد نظری بیاندازید تا به شناخت بهتری در مورد جرم و جنایت جنگی که به مردم افعانستان تحمیل شده است، برسید. به همین دلیل ما معتقدیم که این جنگ علیه تروریسم نیست، این جنگ علیه غیرنظامیان بی‌گناه است. هم اکنون، حتی با وجود حضور هزاران سرباز، در شهر کابل امنیت وجود ندارد.

امی گودمن نظر ملالی جویا را در رابطه با احمد ولی کرزی (برادر حمید کرزی) که در ۸ سال گذشته نامش در فهرست حقوقی "سیا" قرار داشت، می‌پرسد.

ملالی می‌گوید: "مردم از وی به عنوان "بوش کوچک" نام می‌برند. این اولین بار نیست که به این نکته اشاره شده است. من هم نوشته بودم که او قاچاقچی مشهور موادمخدر است. بسیاری دیگر که در پست‌های بالای دولتی اند، نیز قاچاقچیان مواد مخدر هستند و در همان حال دولت می‌گوید که کشت تریاک را متوقف کنید. در این ۸ سال دولت ۳۶ میلیار دلار دریافت کرده است که میزان زیادی از آن به جیب جنگ سالاران و مالکان مواد مخدر رفته است. پروژه اصلی سازمان سیا در افغانستان این بود که تحت شعار حقوق زنان، حقوق بشر، دموکراسی، کشور مرا اشغال کنند. آنها این تروریستها، خون و عقیده طالبان را به مردم من تحمیل کردند و کشورم را تغییر داده و تبدیل به مرکز مواد مخدر کردند. با دریافت میلیونها دلاری که غارت شده، وضعیت زنان بدتر گشته و امنیت برای مردم و به وِیژه برای زنان بدتر شده است.

ملالی در رابطه با انتخابات می‌گوید: این انتخابات تنها یک نمایش غم انگیز است، من فکر میکنم که این انتخاباتی ساختگی و خنده دار است. انتخاباتی که زیر سایه‌ی تفنگ، جنگ‌سالاری، مالکان موادمخدر، فساد و نیروهای اشغال ‌گر صورت گیرد، هیچ مشروعیتی نخواهد داشت. همانطور که می‌گویند، مهم نیست چه کسی رای می‌دهد، مهم این است که چی کسی آرا را می‌شمارد. مردم قبل از اعلام نتیجه انتخابات، در خیابان‌ها می‌گفتند که برنده توسط کاخ سفید انتخاب خواهد شد، عروسکی خیمه ‌شب‌بازی که جایگزین عروسک دیگری خواهد شد. میلیونها نفر در انتخابات شرکت نکردند، زیرا میدانستند که همچون گذشته، به مردم خیانت خواهد شد. ضمن این که خواسته های آنان هیچ نقشی در این انتخابات ندارد. چنانچه می‌دانید، گلبدین حکمتیار و ملا محمد عمر به عنوان میانه‌رو دعوت شده‌ اند. ولی هر دو خواهان حضور نیروهای اشغالگر در افغانستان می‌باشند که این باعث جنگ و کشمکش بیشتری خواهد شد. بنابراین هر دوی آنها به مردم و به ویژه زنان خیانت می‌کنند. برای شناخت بیشتر عبدالله عبدالله، بهتر است بدانید که وی باعث جنگ داخلی ۹۲ تا ۹۶ بود. حتی دیده ‌بان حقوق بشر گفته است که کرزی به مردم افغانستان توهین می‌کند. اما به رغم محکومیت های ملی و بین المللی، چیزی تغییر نکرد.

ملالی جویا در رابطه با اعزام نیروهای جدید آمریکایی به افغانستان می‌گوید:

همانطور که گفتم، این سربازان قربانی سیاستهای غلط دولتشان هستند. آنها را برای جنگ فرستاده ‌اند. می‌گویند جنگ افغانستان جنگ خوبی ست، جنگ عراق جنگ بدی است. در حالی که جنگ جنگ است و نمی‌تواند دموکراسی، حقوق زنان و حقوق بشر بیاورد. سیاست و پیام اوباما برای مردم من مشابه هستند، مانند سیاست خارجی‌اش و دولت بوش. او می‌خواهد نیروهای بیشتری به افغانستان بفرستد که درگیریهای بیشتر و جنگ بیشتری نیز خواهد ‌آورد. اوباما می‌خواهد طالبان را میانه‌رو نشان دهد تا به آنها فرصتی برای به قدرت رسیدن دهد. در حالی که ما طالبان میانه‌رو نداریم. اگر اوباما واقعا با مردم من صادق است، حداقل از مردم من عذرخواهی کند و اول از هر چیز، سعی کند تا بوش را به دادگاه جنایی بفرستد. و بوش‌های دیگر زیادی که در این هشت سال افغانستان را به پناهگاهی برای تروریسم و مرکز مواد مخدر تبدیل کرده‌اند.

ملالی در پاسخ به این مطلب که اغلب در ایالت‌متحده استدلال شده است که در واقع این زنان افغانستان هستند که بیشترین سود را از اشغال آمریکا و جنگ می‌برند، می‌گوید:

کاملا برعکس، به آنها خیانت بیشتری شده است. آنها می‌گویند که پس از ۱۱ سپتامبر زنان برای اولین بار برقع نمی‌پوشند و رها هستند، در حالی که این دروغی بزرگ است. در حال حاضر بسیاری از زنان به دلیل امنیتی برقع می‌پوشند. من برقع را تنها برای زنده ماندن می‌پوشم. این برقع نفرت انگیز که سمبل ظلم و ستم است. موارد تجاوز، خشونت خانگی و قتل زنان به سرعت در حال افزایش می‌باشد.

ملالی در آخر در پاسخ به اینکه چرا به افغانستان باز می‌گردد و اینکه آیا نمی‌ترسد، می‌گوید:

من برمی گردم، زیرا ما مسئولیت زیادی داریم. مسئولیت زنان و مردان دموکرات زیاد است. به اعتقاد ما هیچ ملتی به ملت دیگری آزادی اهدا نمی‌کند. ما آماده‌ایم تا کشورمان را بسازیم. البته اگر ایالت متحده و متحدانش به ما اجازه دهند تا کمی در صلح نفس بکشیم. ما اکنون میان دو دشمن قدرتمند قرار گرفته ایم، با خروج یکی از این دشمنان که حامی دولت جنگ سالار می‌باشد، اگر آنها به حمایت آنان پایان دهند، مبارزه با یک دشمن به مراتب راحت‌تر خواهد بود. و اگر اوباما واقعا با مردم من صادق بود، از افکار دموکراتیک کشورم پشتیبانی می‌کرد. ولی او نه تنها از آنان پیشتیبانی نمی‌کند، بلکه می‌خواهد حتا در پاکستان نیز با حمله به منطقه مرزی جنگی را شروع کند. براساس برآوردی که از تلفات غیرنظامی انجام شده است، در دوره اوباما بسیار بیش از دوره بوش جنایتکار، افراد بی گناه کشته شده‌اند.توضیح شهرزاد نیوز: برگردان و خلاصه‌ای از گفتگوی امی‌گودمن ( دموکراسی ناو) با ملالی جویا – ۲۸ اکتبر ۲۰۰۹