Joya Photos

Joya's Book


Reviews | Translationsپیشگفتار کتاب «ملالی جویا، زنی شجاع و مبارزی قهرمان»

توجه، باز شدن در یك پنجره جدید. مشاهده در قالب پی دی افچاپفرستادن به ایمیل

امروز ملالی جویا مطرح ترین و مشهورترین زن افغان و شجاع ترین مدافع حقوق زنان افغانستان است.

کاندیدای اکادمیسین سیستانی، افغان جرمن آنلاین، ۱۶/ ۱۰/ ۲۰۰۹

Book on Joya by Azam Sistani

"ملالی جویا، اسطوره شجاعت روزگارما" مجموعۀ مقالات، سخنرانیها، مصاحبات، ونظریات ملالی جویا و اعلامیه های سازمانهای سیاسی وفرهنگی و نهادهای حقوق بشر و هوا داران جویا ازدسمبر ۲۰۰۳ تا اپریل ۲۰۱۰ است که به افتخار انتشار کتاب خاطراتش، گرد آوری، تنظیم و ارائه میشود.

ملالی جویا، در ۴ ثور سال ۱۳۵۷ (۲۴ اپریل ۱۹۷۸) در ولایت فراه متولد شده است. او در چهارسالگی تلخی تبعید و آواره گی را چشیده، مدتی در ایران و پاکستان به عنوان پناهنده زندگی کرده است. او تحصیلات خود را تا سطح بکلوریا در مدرسه های مهاجرین پاکستان، با مشکلات فراوان اقتصادی به پیش برده و از آغاز دوران آوارگی با رنج ها و درد های مردم خود آشنا شده است. ملالی در سال ۱۹۹۸، زمانی که افغانستان در تحت سلطۀ طالبان قرار داشت به کشور بازگشت. وی بطور خستگی ناپذیری به فعالیت های اجتماعی پرداخته و بخصوص در زمینه سواد آموزی به زنان ستمدیده کشورش تلاش نمود. تأسیس یک کلینک صحی برای زنان و یک پرورشگاه برای اطفال بی‌سرپرست، از نتایج تلاش های وی بود. ملالی از همان آغاز به قدرت رسیدن تنظیمهای اسلامی و سپس طالبان یکی از مخالفین سرسخت آنان بود. و بدین صورت بود که او در قلوب مردم فراه جای گرفت، ابتدا به حیث نماینده فراه در لویه جرگه قانون اساسی خوش درخشید و دو سال بعد بحیث وکیل مردم شهر فراه به پارلمان افغانستان راه یافت و خارچشم دشمنان آزادی و عدالت اجتماعی گردید.

ملالى جويا، قهرمان زنى است که برای نخستین بار براُفُق لويه جرگه قانون اساسى (دسمبر ۲۰۰۳) طلوع کرد و در چند دقیقه صحبت خود سخنانى برزبان راند که تا آن وقت هيچکسى ديگر جرئت گفتن آنرا نداشت. ملالی جویا با بیان سخنان انتقادآمیز خود در آن لویه جرگه بحیث یک زن شجاع و با شهامت افغان، توجه مردم و رسانه های بین المللی را بخود جلب کرد و بزودی شهرت و محبوبیتش از مرزهای وطن درگذشت و جهان شمول گردید. امروز ملالی جویا مطرح ترین و مشهورترین زن افغان و شجاع ترین مدافع حقوق زنان افغانستان است.

ملالی جویا تاکنون از سوی نهادهای دفاع از حقوق زنان جوایز متعددی به ‏دست آورده است. او دومین برنده جایزه (شهامت زن) است، جایزۀ ایکه بنام «آنا پولیتکوفسکایا‎» ‎روزنامه نگار سازش ‏ناپذیر روس مسمی شده است. وی زن شجاعی بود که فجایعی را که روسها در چچن مرتکب شده بودند، افشا‎ ‎میکرد و به همین گناه از سوی گماشته گان حکومت پوتین در مسکو کشته شد. در اکتوبر ۲۰۰۸ شش زن برنده جایزه صلح ‏نوبل در‎ ‎بیانیه مشترکی شهامت ملالی جویا را ستودند و خواستار بازگشت او ‏به پارلمان‎ ‎افغانستان شدند.

خبرچاپ و نشر نخستین کتاب خاطرات ملالی جویا آنهم به زبان انگلیسی زیر عنوان A Woman Among Warlords: Malalai Joya «زنی درمیان جنگسالاران» که در ظرف کمتر از دوماه بعد از چاپ نخست، دومین چاپش در امریکا و کانادا از مطبعه برآمده است، بدون تردید برای هرافغان وطن دوست و آزادیخواه و عدالت پسند، خبر مسرت باری است و برای خود ملالی جویا و خانواده او و موکلین او و تمام زنان افغانستان مایه افتخار خواهد بود. همانگونه که این خبر سبب تأثر و شرمساری عمیق دشمنان و بدخواهان وی خواهد بود.

در مصاحبه یی که محترمه فرزانه فارانی، با ملالی جویا انجام داده و در بخش مطالب صوتی پورتال افغان –جرمن آنلاین قابل دریافت است، جویا میگوید، کتاب خاطراتش، تاریخ جنایات ضد بشری درسی سال اخیر در افغانستان است. خانم جویا توضیح میدهد که دراین کتاب بر سه نکته تاکید شده است، اول اینکه از حقیقت دفاع شده است، زیرا در کشورهای جنگ زده همواره حقیقت قربانی گردیده و مجال بیان نیافته است. دوم سعی شده تا ماسک جنایتکارانی که اینک بار دیگر بر سرنوشت ملت ما حاکم شده اند در این اثر پاره شود و همچنان چهره های آن عده از روشنفکران که مغز جنایتکاران را میسازند افشا گردیده و به مردمان جهان معرفی شده اند. سوم ، در این کتاب ظلم و ستمی که از جانب جنگسالاران تنظیمی برملت ما اعمال شده و میشود و شرح آن از متن کتاب های تاریخ پاک گردیده، شرح و ضبط گردیده است. جویا می افزاید که این کتاب قراراست در۱۴ کشور جهان به چاپ برسد و از مدرک فروش این کتاب درعرصه آموزش و پرورش فرزندان وبخصوص زنان استفاده خواهد کرد. جویا گویا برای فروش و زمینه یابی چاپ کتابش تا استرالیا نیز سفر کرده است.

در وبلاگ میهن، در مورد جویا میخوانیم که: «خاطرات ملالی جویا، جوان ترین نماینده پارلمان افغانستان، با عنوان «‎صدایم را ‏بلند کرده ام» به تازگی به زبان انگلیسی منتشر شده است. «صدایم را بلند‎ ‎کرده ام» زندگینامه سیاسی این مدافع حقوق زنان و فعال سیاسی است که ‏او را شجاع ترین‎ ‎زن افغانستان می دانند و انتشارات رایدر در انگلستان این ‏کتاب را در ۲۷۸ صفحه به‏‎ ‎قیمت ۱۲ پوند منتشر کرده است. ناشر این کتاب در ‏استرالیا انتشارات مک میلان است و‎ ‎در ماه اکتبر نیز انتشارات اسکریبنرز آن را ‏با عنوان «زنی در میان جنگ سالاران» در‎ ‎ایالات متحده و کانادا منتشر خواهد ‏کرد. تمام منافع حاصل از انتشار این کتاب صرف‎ ‎احقاق حقوق زنان در ‏افغانستان خواهد شد‎.

‎‎«صدایم را بلند کرده ام» روایت‎ ‎افغانستان دیگری است؛ افغانستانی پشت ‏حجاب برقع و تبلیغات. ملالی جویا با شهامتی کم‎ ‎نظیر علیه جنایات جنگ ‏سالارانی سخن می گوید که با پشتیبانی امریکا و کشورهای غربی‎ ‎بار دیگر در ‏افغانستان به قدرت رسیدند و جنایات شان دست کمی از جنایات طالبان منفور‎ ‎ندارد؛ «شاید فکر کنید وقتی طالبان سرنگون شدند، عدالت به کشور من ‏برگشت. ولی ما‎ ‎همچنان در کشور خود محبوسیم و به عدالت دسترسی ‏نداریم و هنوز جنایتکاران زن ستیز بر‎ ‎ما حاکم اند.» ملالی جویا نماینده بی ‏صدایان، سرکوب شدگان، قربانیان و بی گناهان‎ ‎چرخه بی پایان خشونت در ‏افغانستان است. صریح، پرشور و شجاع است- زنی استثنایی است‎ ‎که از دل ‏ده ها سال سرکوب وحشیانه و زن ستیزانه بیرون آمده است.‎»

نویسنده از قول جویا می افراید: "نمی دانم چند روز دیگر زنده ام. ولی از مرگ نمی ترسم، از آن‎ ‎می ترسم که در ‏برابر بی عدالتی ساکت بمانم. من جوانم و دوست دارم زندگی کنم. ولی به‎ ‎کسانی که می خواهند صدایم را حذف کنند می گویم؛ من آماده ام؛ هرجا و هر ‏زمان که می‎ ‎خواهید حمله کنید. گل را می توانید نابود کنید، ولی جلوی آمدن ‏بهار را نمی توانید‎ ‎بگیرید‎.»

ملالی جویا کتابش را با این جملات به پایان می برد؛ «اگر‎ ‎مردم و ‏تصمیم گرفتی راهم را ادامه بدهی، بر سر مزارم بیا. آبی بر آن بریز و سه بار‎ ‎فریاد بزن. می خواهم صدایت را بشنوم‎.» (مژده دقیقی)

چه کسی تصورمیکرد که جویا، این فرزند درد ورنج فراه ،روزی از میان خون وخاکستر وطن سربلند خواهد کردو باکشیدن فریادی دادخواهانه از اعماق قلب خود،در لویه جرگه قانون اساسی کشور، بدین درجه از شهرت برسد که از آنسوی اوقیانوس ها او را برای سخنرانی در پوهنتونها وسیمنارها و سازمانهای سیاسی ونهادهای حقوق بشر دعوت کنند؟

چه کسی فکر میکرد که وی راه صد ساله را درکمتر از۶ سال (وشاید در کمتر از ۶ دقیقه صحبت در لویه جرگه) در نوردد و بر قله شهرت جهانی صعودکند؟ تا آنجا که هنگام به تعلیق در آوردن عضویتش درپارلمان، نه تنها در داخل بلکه درخارج از افغانستان، در چهار قاره جهان چون اروپا، امریکا وآسترالیا وآسیا (به ویژه درکوریای جنوبی)، مدافعین آزادی بیان وحقوق بشر به خیابانها برآمدند و این عمل پارلمان افغانستان را شدیداً محکوم کردند و خواهان بازگشت دوباره وی به پارلمان شدند.

چه کسی گمان می برد که ملالی جویا از چنان شهرت و محبوبیت جهانی برخوردار خواهد شد که فیلم سازی از اروپا بار سفر ببندد و راهی دورافتاده ترین و خطرناک ترین منطقه افغانستان شود و در آنجا از حیات پرمشقت این خانم مبارز افغان فیلمی تهیه کند و بعد آنرا در اروپا و امریکا به نمایش بگذارد و درس مقاومت و مبارزه یک زن افغان را در بد ترین شرایط سیاسی و اجتماعی در دید قضاوت مردم جهان قرار بدهد؟ اما شهرت دلیری و شجاعت ملالی جویا به عنوان یک زن نترس و پرخاشگر این تاثیر را داشت که خانم (ايواملوا) را از کشور دنمارک برآن دارد تا بار سفر ببندد و به افغانستان برود و از کابل راهی ولایت فراه گردد و به دیدار ملالی جویا چشم روشن نماید واز زندگی پراز رنج ولی مشحون از مبارزه وی فیلمی تهیه کند که برنده جایزه بشود. این واقعاً مایه افتخار نه تنها برای جویای عزیز و خانواده ودوستان ملالی جویا، زنان فراه وتمام زنان افغانستان است که برای عموم مردم مظلوم وعدالت خواه کشورما نیز هست.

امروز ملالی جویا به عنوان نمونه و الگوی شهامت وقدرت زن افغان درکشورهای مترقی و متمدن جهان احترام می شود. برای او محافل پرشکوهی تدویر میکنند و طرفداران آزادی وعدالت اجتماعی ساعتها وقت خود را در پای صحبتهای او سپری می کنند. درستایش او مقاله میخوانند و شخصیت او رابا اهدای جوایز گرانبها گرامی میدارند، در حالی که این گوهر گرانبها در کشور خودش، از دست جنایتکاران جهادی و قاچاقچیان موادمخدر و مافیای غصب زمین و رشوتخواران و مختلسان تنظیمی و دشمنان زن و حقوق بشر، محل امنی برای زندگی کردن ندارد.

بدون شک برای ملالی جویا، که کتابش در ظرف کمتر از دوماه در امریکا از سوی موسسات معتبر انتشاراتی به چاپ رسیده، یک پیروزی فوق العاده است و چنین پیروزی بزرگ معنوی تا کنون نصیب هیچ شخصیت سیاسی و یا فرهنگی دیگری نشده است. از این جهت ما این پیروزی چشمگیر را به ملالی جویای عزیز وهمه هوادارانش تبریک میگوئیم. البته پرواضح است که وی این پیروزی و شهرت و محبوبیت را مفت و رایگان بدست نیاورده، بلکه شجاعت نشان داده و با از خود گذشتگی، همه رنجها و دردها، تهدیدها، دشنام ها، دسیسه ها، سوء قصدها و ده ها توطئه دیگر را تحمل نموده و شجاعانه جاده پر از موانع را که از سوی دشمنان خوشبختی انسان وطن در راهش ایجاده شده بود طی کرده است. پس یک باردیگر این پیروزی را به او تبریک میگوئیم.

بدون تردید اگردرافغانستان یک حکومت ملی و مردمی رویکار می بود، حتماً ازاین زن شجاع و مبارز سربکف تقدیر بعمل می آورد وبنامش مدال افتخار وشجاعت ضرب میزد واین مدال را با امتیازات نقدی همراه میساخت وآن را هرسال در روزبین المللی تجلیل از روز زن، به زنان ودختران ومادران دلیرکشور اهدا مینمود تا مایه تشویق زنان کشورما میشد. سرگذشت پراز درد ورنج اما مشحون از پایداری و استقامت و دلیری ملالی جویا می باید به حیث درس های تاریخی در نصاب های تعلیمی شاگردان مکاتب و لیسه ها شامل گردد تا فرزندان وطن، قهرمانان واقعی خود را بشناسند و بنام و نشان آنها افتخار نمایند و در تکامل شخصیت خویش از آنها الهام بگیرند و آنها را سرمشق خود قرار بدهند.

در ستایش از شهامت این اسطوره شجاعت روزگار ما، مقالات، تبصره ها و سرودهای بسیار زیادی نه تنها در زبانهای پشتو و فارسی پرداخته شده است، بلکه در زبان های انگلیسی و فرانسه ئی و جرمنی و ایتالیائی، هلندی، فنلندی وغیره در مجلات و روزنامه های معتبر کشورهای امریکا، کانادا، انگلستان، ایتالیا، المان، هلند، آسترالیا، فرانسه، فنلند، و در یک کلام در مطبوعات تمام کشورهای که در افغانستان حضور نظامی دارند و حتی کوریای جنوبی نیز مقالات و مصاحباتی در روزنامه ها و تلویزیونها و رادیوهای این کشورها، و همچنان درهنگام مسافرتش به دعوت سازمانهای سیاسی و پارلمانی و نهاد های حقوق بشر کشورهایی مزبور بسیار نوشته شده است، که قسمتی از آن ها در سایت انترنتی کمیته دفاع از ملالی جویا و پورتال افغان- جرمن آنلاین، و برخی سایت های دیگر بازتاب یافته اند.

برای من متاسفانه مقدور نبود تا تمام نوشته ها ومقالات منتشر شده را دراین اثر گرد آورم، بلکه صرف آن مقالات منتشر شده در روزنامه ها، جراید، مجلات، و مصاحبه های تلویزیونی، رادیوئی، وسایت های انترنتی

در اینجا بازتاب یافته اند که امکان کاپی گرفتن آنها برای من میسر بوده است، البته مقالات بسیاری جالبی هم در پورتال افغان- جرمن آنلاین هستند که متاسفانه فایل های آنها در ارشیف افغان- جرمن آنلاین دستیاب نشدند. برخی از مقالاتی که در پشتی بانی از ملالی جویا در پورتال افغان- جرمن آنلاین به نشررسیده ولی دراین اثر بازتاب نیافته اند، به دو دلیل از نشر بازمانده اند: اول به دلیل اینکه برخی از نویسندگان این مقالات بعدها تغییر موضع داده واز دفاع از ملالی جویا پشیمان شده اند. و دوم، مقالات آن عده دوستانی که هنوزهم در دفاع از ملالی جویا چون کوه استوار ایستاده اند، متاسفانه فایل های آنها در ارشیف افغان- جرمن آنلاین دستیاب نشدند و حتی آدرس نویسندگان آنها را هم نداشتم تا به ایشان رجوع میکردم. امیدوارم این عده نویسندگان، با ارسال کاپی مقالات خود در "ورود" به ایمیل ادرس من ( آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید ) امکان ارائه مجموعه کاملتری را فراهم کنند. من تا اخیر سال جاری میلادی منتظر مقالات آنان میمانم. به هرحال، مطالب مندرج در این اثر را در پنج بخش بشرح زیر تنظیم کرده ام:

بخش اول - استقبال نویسندگان افغان و رسانه های بین المللی از شجاعت ملالی جویا، پس از درخشیدن او در لویه جرگه قانون اساسی (دسمبر ۲۰۰۳)

بخش دوم – توطئه علیه ملالی جویا برای خفه کردن صدایش در پارلمان درماه می ۲۰۰۶ و محکوم کردن آن ازسوی نویسندگان افغان و نهادهای ملی و بین المللی .

بخش سوم - حمایت های بین المللی از ملالی جویا بعد از به تعلیق در آوردن عضویت وی در پارلمان افغانستان.

بخش چهارم - دست آوردها وجوایز گوناگونی که از سوی نهاد ها و سازمانهای مدافع حقوق بشر و صلح در جهان به ملالی جویا تعلق گرفته و مایه افتخار او و افغانها شده است.

بخش پنجم - نظریات برخی از هموطنان در قبال بدخواهان ملالی جویا بعد از تعلیق وی از پارلمان.

دراین مجموعه گفتارها، ۲۰ مقاله از من است که به مناست های مختلف در باره ملالی جویا نوشته ام و در پورتال افغان- جرمن آن لاین گذاشته ام و بقیه مصاحبات و سخنرانی های ملالی جویا و نویسندگان و صاحب نظران و مدافعان و هواداران مختلف ملالی جویاست که در باره شخصیت و کارنامه های ملالی جویا ابراز نظر کرده اند و من به ترتیب تاریخ نگارش آنها را در این مجموعه تنظیم و ارائه کرده ام.

امیدوارم با تقدیم این مجموعه از مقالات و سخنرانیها و مصاحبات و نظریات قلم بدستان و صاحب نظران داخلی و خارجی و حمایتهای ملی و بین المللی از ملالی جویا که بسیار با اهمیت است، خدمتی به جوانان کشور و بخصوص و الدین افغان کرده باشیم تا والدین گرامی سعی کنند فرزندان شجاع و وطن پرستی چون ملالی جویا به جامعه خود تقدیم کنند که نام و شهرت شان عالمگیر و جهان شمول گردد و مایه افتخار برای همه ما باشد.

سویدن
۱۳/۱۰/۲۰۰۹

Attachments:
Download this file (sistani_malalai_joya_zanemobarez.pdf)متن کامل این کتاب2890 Kb