Joya Photos

Joya's Book


Reviews | Translations

جویا در مطبوعات

ملالی جویا: دونالد ترامپ راسیست از قربانیان تروریزم برای گسترش ترس استفاده می‌کند

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by ملالی جویا Saturday, 27 August 2016 00:00

ملالی جویا، ۶ سنبله ١٣٩۵

malalai joya

ملالی جویا، به عنوان جوان‌ترین عضو انتخابی پارلمان افغانستان و یکی از فعالان برجسته حقوق بشر، فعال ضد جنگ و نویسنده، تا کنون از چند سو قصد جان سالم بدر برده است. امروز سایت «ریکوشیت» افتخار نشر یکی از آخرین نوشته‌های ملالی را دارد که در زیر می‌آید.

با آنکه این خبر بخشی از صفحه نخست روزنامه‌های غربی را تشکیل نداد، اما حمله خونین هفته گذشته در جریان تظاهرات کابل به شکل وسیع در سطح جهان محکوم گردید. بیش از ۸۰ نفر از برادران و خواهران هزاره ما در حمله تروریستی روز شنبه قتل‌عام شدند. تنها جرم این جمع سازماندهی تظاهراتی برای ابراز خواست عدالت‌طلبانه شان از حکومت فاسد و دست‌نشانده غنی و عبدالله بود.

درست زمانیکه چنین حوادث تروریستی اتفاق می‌افتد، سیاستمداران راست‌گرا و عوام‌فریب با استفاده از همچو حوادث خونین برای ذهنیت دادن مردم خود در مقابل «خارجی»ها و بویژه مسلمانان سود می‌برند. یکی از زشت‌ترین نمونه‌های آن دونالد ترامپ است، فردی پر از انزجار و خودپرست که در تلاش بدست آوردن قدرت و امپراتوری ایالات متحده امریکاست، بزرگترین و مرگ‌آورترین قدرت نظامی جهان.

ادامه مطلب

 

ملالی جویا: به هرحال من وارد پارلمان شدم

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by iwspace Friday, 26 August 2016 00:00

iwspace ، سنبله ١٣٩۵ ۵

Malalai Joya

سرزمین من به گاو بیمار می ماند

وقتی بینی بی بی عایشه از سوی شوهرش، که گفته میشد طالب بود، بریده شد، رسانه ها، این ماشین پروپاگاندای حکومت های غربی، از مظلومیت او به نفع خود استفاده کردند. آنها عکس بی بی عایشه را در پشتی مجله های مشهور غربی به نشر رسانیده و نوشتند اگر نیرو های ما از افغانستان خارج شوند، زنان افغان به چنین سرنوشتی دچار خواهند شد

IWS*ماه مه ، سال دو هزار و شانزده، ما، افتخار اینرا داشتیم تا چند ساعتی با ملالی جویا هم صحبت شویم. او را در آپارتمان یکی از دوستان اش در شرق برلین ملاقات کردیم. در جریان بحث در مورد سیاست و اینکه زنان چی بهایی برای جنگ های اشغالی میپردازند، آن دو از ما با چای خوشمزه ، قهوه و بیسکویت پذیرایی کردند.

ملالی از اهمیت تشریک اندوخته ها و دانش سال های فعالیت سیاسی اش با دیگر فعالین سیاسی در سراسر جهان، خوب آگاه است.

بحث با او ادامه دارد، او از هیچ موضوعی نمیگذرد، از سیمایش پیداست که از هیچ چیزی نمی هراسد.

.

ادامه مطلب

 

گزارش سخنرانی ملالی جویا در برلین

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by Afghanisches Kommunikations und Kulturzentrum e.V. Sunday, 24 April 2016 05:58

خانه فرهنگ افغانستان در برلین، ۳۱ حمل ١٣٩۵

Malalai Joya

نور افشانی ملالی جویا مانند آفتاب درخشنده از قریه ها و شهر های فراه، کابل، قندهار ،تخار ، بغلان و... فراتر شده، روشنی افزای دنیای تاریک، بی حرکت و جامد شد.

در تاریخ ۱۶ و ۱۷ آپریل سال ۲۰۱۶ میلادی، برلین پایتخت آلمان میزبان ملالی جویا بود. وی که به دعوت شماری از گروه ها، هواداران حزب همبستگی افغانستان در اروپا، خانه فرهنگ افغانستان در برلین ، گروه ریشه‌های خیابانی و نهادفضای زنان دعوت شده بود مورد استقبال گر م هوارداران و شرکت کنندگان قرار گرفت. در روز نخست، برنامه با پخش سخنرانی اعتراضی و تاریخی ملالی جویا درلویه جرگه سال ۲۰۰۳ آغاز شد و سپس بانو جویا ضمن سخنان مفصلی از وضعیت سیاسی و اجتماعی و طبقاتی افغانستان معاصر سخن راند. وی ضمن این سخنرانی تصویر روشن و صادقانه ای از ۱۶سال افغانستان با حضور نظامیان بین المللی ارائه کرد. وی افغانستان غرق در بحران، فقر و بی ثباتی داخلی را ارمغان غرب برای ملت افغان برشمرد و ضمن محکومیت سیاستهای تبعیض آمیز غرب در برابر مهاجران افغانستان دربخش پرسش و پاسخ به سئوالهای حاضران و علاقمندان پاسخ داد که با همراهی گرم حاضران همراه بود.

ادامه مطلب

 

سخنرانی ملالی جویا در شهر مونشن

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by ملالی جویا Saturday, 09 April 2016 00:00

ملالی جویا، ۲۱ حمل ١٣٩۵

Malalai Joya
خانم ملالى جويا در سخنرانى اش سلايد هاى مستندى را كه بيانگر جنايات ناتو و در رآس آن امريكا٬ كشتار هاى دسته جمعى، تجاوز، سنگسار و صد ها جنايت تنظيم هاى بنياد گرا را كه در طى چهار دههُ اخيراتفاق افتيده بود، به نمايش گذاشت.

با تشکر از دوستان مونشن که برنامه امروز را ترتیب دیده اند. خوشحالم که بعد از سالها خود را در میان دوستان متعهد به مبارزه علیه اشغال و بنیادگرایی در دفاع از عدالت در خارج از کشور می‌بینم. سپاس از این که درین مبارزه دشوار مرا تنها نگذاشتید. حمایت فرد فرد شما همیشه قوت قلب من بوده است.

شما بدون شک از طریق رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی در جریان وضعیت ابتر و روبه وخامت افغانستان قرار دارید. شما حتما می‌دانید که چگونه در کشور ما تاهنوز جویبار خون جاریست و مردم از بیکاری، بدامنی، حاکمیت مافیا، تروریزم، فساد لجام‌گسیخته، وحشت و دهشت رنج می‌کشند.

ادامه مطلب

 

بهای شجاعت: زندگی پر مخاطره ملالی جویا

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by Truthdig Thursday, 10 October 2013 00:00

نویسنده: سونالی کولهاتکر، مترجم: سمیر
منبع:‌ سایت تروت دگ، ۱۰ اکتوبر ۲۰۱۳

Malalai Joya

برخلاف اندام کوچکش، فعال افغان ملالی جویا یک شخصیت برجسته در میان افغان های عادی است. او ۲۵ سال داشت که در مقابل جنگسالاران جنایتکار که بوسیله امریکا حمایت میشدند در لویه جرگه قانون اساسی سال ۲۰۰۳ ایستاد.

جویا پیش از اینکه مایکروفونش قطع شود، آواز خود را بلند کرد، "آزموده را آزمودن خطاست، آنان باید به محکمه ملی و بین المللی کشانیده شوند، حتی اگر آنان توسط مردم ما بخشیده شوند، مردم پا برهنه افغان، تاریخ این جنایتکاران را نخواهد بخشید،" امروز با گذشت یک دهه او توانسته است از سوقصد های متعدد که نتیجه این موضعگیری او بود جان سالم بدر برد. در حال حاضر او به فعالیت های سیاسی خود به شکل زیرزمینی ادامه داده و دست به افشای جنگسالاران میزند. جویا همچنان خواستار خروج فوری نیروهای امریکایی و پایان دادن به جنگ و اشغال در افغانستان است.

ادامه مطلب

 

ملالی جویا علیه یک دهه جنگ،‌ اشغال و تبلیغات برمی‌خیزد

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by حزب همبستگی افغانستان Thursday, 10 January 2013 00:00

ملالی جویا علیه یک دهه جنگ،‌ اشغال و تبلیغات برمی‌خیزد

منبع: حزب همبستگی افغانستان، ۲۵جدی ۱۳۹۱
نویسنده: جون کیولی | مترجم: شبیر احمد

ملالی جویا

ملالی جویا برای امریکا، ناتو و رهبران افغان یک پیام ساده دارد: بیرون شوید.

او به امریکا و دیگر کشورهای غربی می‌گوید که از کشورش «بیرون شوند». و او به جنگسالاران، طالبان و بنیادگرایانی که دولت بر سر اقتدار را گردانندگی می‌کنند می‌گوید که از سر راه یک آینده صلح آمیز و شکوفا برای افغانهای عام کنار روند.

درحالیکه رییس جمهور حامد کرزی آماده می‌شود که با باراک اوباما ملاقات نماید و با نزدیک شدن ٢٠١٤ گمانه زنی ها در باره نقش آینده امریکا روبه روشن شدن است، یکی از حامیان پیشتاز صلح در افغانستان به باشندگان امریکا -آنانی که بیزاری شان از جنگ رو به افزایش است- پیامی دارد که ندرتا به گوش می‌رسد: افغانها خود در میان یک قدرت اشغالگر و دولت فاسد گیر افتاده اند، از جنگ، کشتار و نابودی حقوق و آرزوهایشان به جان آمده اند.

ادامه مطلب

 

ملالی جویا: کشور من نیازمند خروج نیرو های خارجی است

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by هفته‌نامه گرین لیفت Friday, 13 April 2012 00:00

ملالی جویا: هیچ ملتی نمی تواند برای ملت دیگر آزادی بیاورد، ده سال جنگ این را ثابت ساخته است

پیپ انمن، هفته‌نامه "گرین لیفت"، ١٣ اپریل ٢٠١٢

ملالی جویا فعال دموکراسی  در استرالیا

ملالی جویا فعال دموکراسی و نماینده سابق پارلمان در نشست اجتماع عمومی با شرکت ١٥٠ تن بتاریخ ١١ اپریل اظهار داشت، "شما باید بالای دولت خود فشار بیشتر وارد کنید تا بگذارد افغان ها خود سرنوشت آینده شان را تعیین کنند."

او می گوید، "هیچ ملتی نمی تواند برای ملت دیگر آزادی بیاورد، ده سال جنگ این را ثابت ساخته است، بهتر آن است تا نیروهای خارجی افغانستان را ترک گویند."

نشست عمومی که بوسیله ائتلاف ضد جنگ سیدنی تنظیم گردیده بود، ریاست آن را حقوقدان و فعال حقوق بشر، کیلی ترنتر بر عهده داشت. ترنتر به گرین لیفت ویکلی گفت: "این خیلی مهم است تا به حرف های ملالی جویا گوش داد، زیرا او صدای جمع وسیع از مردم عادی در سراسر افغانستان است که خواستار بیرون رفتن نیروهای خارجی از کشور شان هستند."

ادامه مطلب

 

گزارشی از کنفرانس مارکسیزم ٢٠١٢ در آسترالیا

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by این پزنت Monday, 09 April 2012 00:00

مشخصا ملالی جویا شب پنجشنبه و بعد از ظهر شنبه شخصیت برجسته درین گفتگو ها بود.

این پزنت، ٩ اپریل ٢٠١٢
نویسنده: جان پزنت، مترجم: سمیر

ملالی جویا در کنفرانس مارکسیزم ٢٠١٢ در آسترالیا

مارکسیزم ٢٠١٢: انقلاب در حال وقوع، کنفرانس بزرگ از نظر کمی و کیفی بود.

این بحث و مناظره سیاسی سه روز ادامه یافت که در آن ٩٢٥ تن شرکت نموده بودند؛ ملالی جویا، جان پلجر، ممدو حبیب، گیری فولی و دوستان دیگر از سراسر جهان (زیلاند جدید، ایالات متحده امریکا، فلپین، جاپان، فلسطین، بنگله دیش، تایلند، مصر، بهرین، سریلانکا، چیلی و جا های دیگر) در بحث ها شرکت داشتند.

این گفتگو های مهم بود، از سوسیالیست ها گرفته تا ریفورمیست ها، طرفداران کنترول نفوس، انحلال گرایان، انارشیست ها، سبز ها و کسانیکه نسبت به اندیشه های علاقه مند بودند، اما تا حال تعهدی نسبت به آن اندیشه نداشته و یا اینکه متقاعد به آن نشده بودند، تمام آنان درین گفتگو ها سهم گرفته و پرسش هایی را مطرح ساختند.

مشخصا ملالی جویا شب پنجشنبه و بعد از ظهر شنبه شخصیت برجسته درین گفتگو ها بود. او بدلیل شجاعت بی نظیرش در مخالفت علیه اشغالگران امریکایی و طالبان و درک عمیقش نسبت به وضعیت بین‌المللی و موقعیت افغانستان در آن مطرح است. بطول مثال پرداختن وی به موقعیت جهانی و بیداد گری امپریالیزم امریکا و ضرورت براندازی دیکتاتوری سرمایه بوسیله کارگران امریکایی، بحث های او را به بحث اصلی این کنفرانس تبدیل نموده بود، که بدون شک نمونه آنرا در تمام حیات سیاسی خود ندیده‌ام.

ادامه مطلب

 

گفت‌وگو با ملالی جویا، فعال اجتماعی افغان

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by رادیو زمانه Friday, 23 March 2012 00:00

عروس‌های تریاک، به جای خودکشی قیام می‌کنند

برگردان: اکبر فلاح‌زاده،رادیو زمانه، ٠١/٠٤/١٣٩١

عروس‌های تریاک، به جای خودکشی قیام می‌کنند

اکبر فلاح‌زاده ـ ملالی جویا، زن شجاع افغان را همه می‌شناسیم. او همیشه و همه‌جا بسیار پرشور ظاهر می‌شود و توجه همه را به خود جلب می‌کند.

مخالفانش به همین دلیل بر او خرده می‌گیرند و استهزایش می‌کنند، اما دوستان و هوادارانش او را تحسین می‌کنند. خانم ملالی بی‌باکانه حرف می‌زند. برای درک رفتار و گفتار متهورانه او نخست باید وضع رقت‌بار زنان در افغانستان را به خوبی شناخت. چندی پیش شبکه چهار تلویزیون انگلیس گزارش تکان‌دهنده‌ای از زندگی یک خانواده افغان نشان داد: یک زن جوان که مادر یک بچه خردسال بود، تحت فشار شوهرش تن‌فروشی می‌کرد تا خرج خانواده‌اش را در آورد.

ادامه مطلب

 

جویا: حمله بر دفترم نمی‌تواند جلو مبارزه‌ام را بگیرد

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Written by رادیو آزادی Sunday, 11 March 2012 23:30

خانم جویا می گوید که در این حادثه دو محافظش زخم شدید برداشته اند.

رادیو آزادی، ٢١ حوت ١٣٩٠

گزارش صوتی «رادیو آزادی»:


ملالی جویا در نشست خبری در کابل یک عضو پیشین ولسی جرگه افغانستان می گوید، که حمله مسلحانه بر دفتر کارش و سوی قصد بر جانش در ولایت فراه جلو فعالیت های وی را گرفته نمی تواند.

خانم جویا می گوید که در این حادثه دو محافظش زخم شدید برداشته اند. ملالی جویا یک عضو پیشین ولسی جرگه افغانستان، حلقات مختلف را در حمله و سوءقصد به جانش دخیل می داند.

خانم جویا به روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، که تا اکنون طراحان اصلی و مسوولان این حمله شناسایی نشده اند. ملالی جویا می گوید، وی شک دارد که در این حمله بر علاوه مخالفان مسلح، کسانی که در دستگاه حکومت نفوذ دارند هم دخیل اند:

ادامه مطلب

 

More Articles...

Page 1 of 15