ملالی جویا برنده «جایزه بین‌المللی فلم حقوق بشر ۲۰۰۸» گردید

کمیته دفاع از ملالی جویا، ۱۳ فبروری ۲۰۰۸


Malalai Joya winner of Cinema for Peace Award

«سینما برای صلح» طی مراسمی به تاریخ یازدهم فبروری ۲۰۰۸ در محل تاریخی «کانزرت هاوس» برلین ـ آلمان «جایزه بین‌المللی فلم حقوق بشر» سال ۲۰۰۸ را به ملالی جویا اهدا نمود. از میان 4 کاندید این جایزه که قبلا بوسیله این سازمان اعلام شده بودند، ملالی جویا به حیث برنده اعلام گردید و هنرپیشه مشهور هالیود و دوبار برنده جایزه اسکار، هیلری سوانک (Hilary Swank)‌ جایزه را به ملالی جویا تقدیم نمود.

ملالی جویا در جریان دریافت جایزه مورد استقبال گرم حضار در سالن، که اکثر شان سینماگران مشهور جهان بودند، قرار گرفت. وی طی نطق کوتاهش از «سینما برای صلح» بخاطر دادن جایزه به یک زن افغان اظهار سپاس نمود و جایزه را «به مردم رنج دیده و مصیب دیده افغانستان» اهدا کرد. جویا افزود: «افغانستان تحت سلطه امریکا و متحدانش هنوز هم همچون دوزخ سوزان برای مردمش هست و سیاست های غلط به اصطلاح جامعه جهانی کشور ما را به پرتگاه نابودی کشانیده است. من از شما سینماگران تقاضا دارم که دردها و حقایق هولناک کشورم را منعکس ساخته از دولتهایتان بخواهید که از تقویت بنیادگرایی در افغانستان دست بردارند.»

«جایزه بین‌المللی فلم حقوق بشر» همه ساله به کسی داده میشود که از طریق کارکردش در فلم، نقش مهمی در صلح و همسویی ایفا کرده باشد. امسال به پاس نقش ارزنده ملالی جویا در فلم مستند «دشمنان خوشبختی» به وی تعلق گرفت. قابل یادآوریست که این فلم قبلا چندین جایزه دیگر را نیز از آن خود کرده و تا حال در دهها کشور جهان نمایش داده شده است.

«سینما برای صلح» فستیوال بین‌المللی‌ایست جهت جمعاوری اعانه برای پروژه‌های امدادی منتخب که هر ساله برگزار میگردد تا در سطح جهان اهل سینما را درین کار دخیل نموده و بر نقشی که فلم می‌تواند در پیشبرد اهدافی چون صلح و تحمل پذیری داشته باشد، تاکید ورزد. حقوق مادی تمامی جوایز امسال «سینما برای صلح» به کمپاین محو خشونت علیه زنان UNIFEM تعلق گرفت.

چند تن از کاندید های دیگر «سینما برای صلح» در هفت رده مختلف برای سال ۲۰۰۸ عبارتند بودند از آنجیلینا جولی، مایکل مور، کریستین امانپور، لیوناردو دی کپریو و غیره.


Malalai Joya winner of Cinema for Peace Award

Malalai Joya winner of Cinema for Peace Award
هنرپیشه هالیود هیلری سوانک بعد از تقدیم جایزه به ملالی جویا به وی تبریک میگوید.


Malalai Joya after receiving the award
جویا به تعقیب دریافت جایزه مورد استقبال پرشور حضار قرار گرفت


Joya received a standing ovation from the participants.
تمامی حضار در مجلس به استقبال از ملالی جویا به پا ایستاده و با کف زدن های ممتد از وی استقبال کردند.


Joya with Catherine Deneuve
جویا با Catherine Deneuve فلم پیشه فرانسوی


Joya with Garry Kasparov
جویا با کاسپاروف قهرمان شطرنج جهان و رهبر اپوزیسیون روسیه


Joya with Waris Dirie
جویا با Waris Dirie مادل سومالیایی و سفیر خاص ملل متحد


Joya with musician Bob Geldof
جویا با Bob Geldof آهنگساز، آوازخوان و فعال سیاسی ایرلندی


Malalai Joya with a number of supporters in Berlin
جویا با جمعی از هوادارانش در برلین


Malalai Joya speaks in the gala
جویا در حال ایراد سخنرانی بعد از دریافت جایزهگزارش تلویزیون آریانا